Rozhovor s Janem Vachudou - KupKomiks.cz

30.05.2012 10:52
Snad každé dítě někdy v ruce drželo komiksové časopisy jako Čtyřlístek nebo Mateřídoušku. S přibývajícím věkem ale tyto časopisy končí většinou ve tříděném odpadu. Existují však naštěstí lidé, kteří si podobné časopisy a komiksy tak zamilovali, že je nemohli opustit ani v dospělosti a jejich sbírání a následný prodej komiksovým fajnšmekrům se stal životním koníčkem. Důkazem komiksové oddanosti jsou stránky Jana Vachudy KupKomiks.cz, kde fanoušci kreslených hrdinů seženou opravdové poklady!
 
Kam sahají počátky Vaší lásky ke komiksům?
 
"Komiksy jsem se začal zabývat od útlého dětství. Vše u mě začalo dětskými komiksovými časopisy jako Čtyřlístek, Kometa, Ohníček a Mateřídouška. Postupem času a s přibývajícím věkem jsem si oblíbil časopisy jako Sedmička, Pionýr a další. Za posledních šest let jsem nasbíral něco přes 1500 komiksů a stále přibývají," popsal majitel webu Kupkomiks.cz Jan Vachuda.
 
Jakých kousků si ve Vaší sbírce i v e-shopu nejvíce ceníte?
 
"Ve své sbírce si nejvíce cením komiksů z 30. let - období první republiky, kdy začala tvorba Josefa Lady a Ondřeje Sekory, asi nejznámějších kreslířů u nás. Patří mezi ně tituly: Ondřej Sekora "Voříškova dobrodružství" (1928), "Jak Cvoček honil pytláka (1932)" od Josefa Lady, "Osudy dobrého vojáka Švejka ve světové válce", který vycházel v nedělní příloze Českého Slova kolem roku 1923 - 1925. Ve svém e-shopu si v současné době velice vážím právě vydaného titulu INCAL od vydavatele Crew v pevné vazbě, který vyšel v limitované sérii 500 ks. Dalšími krásnými tituly jsou Sin City nebo Batman."
 
Jak dlouho již máte e-shop a proč jste rozhodl založit internetový obchod?
 
"Internetový obchod KupKomiks.cz jsem založil přesně před rokem a rozhodl jsem se z toho důvodu, že je u nás poměrně slušná komunita sběratelů, kterým jsem chtěl nabízet komiksy za trochu jiné ceny, než jsou u konkurenčních obchodů. Kromě toho chci v budoucnu přinášet recenze komiksů a již pracuji na stránce Muzeum KupKomiks, kde se mohou sběratelé, ale i zájemci o komiks, podívat podrobněji na to, co u nás vycházelo před desítkami let," vylíčil Jan Vachuda.
 
Máte ve své sbírce nějaký komiks, který byste neprodal za žádnou cenu?
 
"Ve své sbírce mám ucelený dětský časopis Punťa z 30. let, kdy vycházely komiksy na pokračování. Např. Walt Disney, E. Posledník a další. Sbírku jsem dával dohromady několik let a dalo to velkou práci, takže bych ji za žádnou cenu neprodal."
 
Kde komiksy sháníte?
 
"Starší vydání komiksů sháním hlavně přes Internet z antikvariátů a potom mám také své zdroje, které si pochopitelně nechám pro sebe. Můžu však říci, že se dá sehnat téměř vše. Chce to pouze čas, pevné nervy a hlavně lásku k dané věci. Dalším oblíbeným místem jsou aukční síně, kde se čas od času také něco objeví," podotkl Jan Vachuda.
 
Proč jste si pro svůj e-shop vybral službu Webgarden, jste s ní spokojený?
 
"Službu Webgarden jsem si vybral z jednoho prostého důvodu, protože mi připadá cenově zajímavá a celkové ovládání - tvoření stránek - je poměrně jednoduché. Založení e-shopu mi trvalo ve volném čase dva měsíce a je v něm přes 750 titulů. Webgarden je služba, která je přístupná pro všechny lidi, kteří si chtějí založit web nebo e-shop v krátkém čase za dobrou cenu. Rád bych nyní ocenil, že je možné jakékoli dotazy řešit přes facebook, což je velice příjemné."
 
Nyní jedna otázka, jejíž vynechání by nám čtenáři neodpustili: Co Vám říká "Comic Book Guy" neboli Komiksák, postava z jednoho populárního seriálu? Má tato postava něco, s čím byste se ztotožnil? Máme v ČR taky "podobné" Komiksáky?
 
"Komiksák! Na tuhle postavu ze seriálu Simpsonovi bych nedal nikdy dopustit. Celkové smyšlení postavy je krásně absurdní a v některých případech i reálné. Nevím, zda bych se přesně ztotožnil s postavou Komiksáka, ale možná bych ji v některých případech i předčil, to ale neznamená, že tak vypadám. Myslím si, že u nás v ČR je spousta Komiksáků," řekl s úsměvem Jan Vachuda.
 
Máte nějaká očekávání od připravovaného filmu Alois Nebel?
 
"Jsem celkově zvědavý, jak tento snímek vyjde ve filmovém zpracování po animátorské stránce, protože mnoho filmů ve světě s touto tématikou v černobílém provedení není. Viděl jsem ukázku z připravovaného filmu a byl jsem překvapen zpracováním filmu po stránce zvukové i animátorské.

Pozn.: Rozhovor byl pořízen před premiérou.
 
Co si obecně myslíte o filmovém zpracovaní komiksů?
 
"Filmové zpracování komiksů je na vysoké úrovni. Nedávno jsem viděl film Soudce Dredd v hlavní roli se Silvestrem Stalonem a byl jsem překvapen atmosférou a celkovým dějem. Nyní přišel do kin Captain America na který jsem četl dobrou kritiku, takže se na něj v brzké době vypravím," uzavřel Jan Vachuda, majitel webu KupKomiks.cz.
 
Zdroj: Agentura-edith.cz