Kvalitní potraviny – vyberte ty z českých chovů…

20.04.2017 09:34

Grilovací sezóna začíná a společně s ní vzrůstá i poptávka po mase a jiných potravinách, které s těmito aktivitami souvisejí. Abyste si na připraveném jídle pochutnali, vsaďte na čerstvost, kterou vám zaručí pouze potraviny z domácích chovů.

Čerstvé maso je o poznání chutnější než maso dovážené a často přemražené. Podobně je tomu s vajíčky či zeleninou, která je sklízena předčasně a dozrává až během transportu do obchodních řetězců.

Argumenty, které potvrzují, že jsou tuzemské potraviny kvalitnější a bezpečnější, jsou stále viditelnější. Od začátku letošního roku objevila Státní veterinární správa (SVS) a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) celou řadu dovozů, které neodpovídaly našim zákonům. Dovážena byla neznačená vejce zcela neznámého původu nebo třeba - podle posledního nálezu - mleté maso z Polska kontaminované salmonelou. Zde je dobré zmínit, že i přes usilovnou práci kontrolních orgánů není v jejich silách ověřit všechny dovážené potraviny. Přesto jsou výskyty závadných potravin, jako je tomu u masa, vajec a jiných komodit, více než varující.

Podmínky chovů zvířat v rámci celé Evropské unie by měly být pro všechny stejné – zjevně tomu tak není. Důkazem bylo vepřové maso pocházející z Německa obsahující dioxiny nebo polské drůbeží, ve kterém se objevily polyfosfáty.

 

Produktům, pocházejícím z českých chovů, se tyto problémy doposud vyhnuly. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá: naše chovy podstupují neustále celou řadu kontrol a ty se týkají jak samotných chovů, tak i následného zpracování na jatkách. Tyto dohledy sice zemědělcům ztěžují život, avšak nesou své ovoce – podobné nešvary, které jsme již výše uvedli, se v Česku nevyskytují. Zvířata jsou totiž sledována jak v průběhu života, tak i následně po porážce na jatkách, kde je vždy přítomný veterinární lékař, který kontroluje každý poražený kus. Je prakticky vyloučeno, aby se na váš stůl dostalo české maso (nebo jiný živočišný produkt) závadné.

K tomu, abychom se v potravinách vyznali nám velmi pomohlo nařízení, které platilo nejprve pro vajíčka a hovězí maso a nyní se již více než rok vztahuje i na maso vepřové. Na každém balíčku se tak dozvíte, kde bylo zvíře chováno, kde poraženo nebo odkud konkrétní vajíčka pocházejí.
Dobrá zpráva pro všechny spotřebitele je i nedávno schválená novela zákona, která zamezí klamání spotřebitelů tím, že se některé potraviny tváří jako české. Všechny potraviny označené formou státní vlajky, mapkou republiky, zobrazením lvíčka nebo jiným obdobným způsobem, budou muset být skutečně české.

Volbu máme jednoznačně ve vlastních rukách. Nenechme se tedy klamat zejména obchodními řetězci a při nákupu přemýšlejme a hlavně čtěme etikety! Nezapomínejme, že koupí každého českého výrobku podporujeme sami sebe.

-pro: Svaz chovatelů prasat a Českomoravská drůbežářská unie, Agentura JAPA -