Jednotlivé druhy plastových plotů

17.06.2013 08:29

Plastové ploty jsou trendem poslední doby – pro své vlastnosti jsou stále oblíbenějším materiálem pro stavbu plotů, respektive plotových výplní. Jak se ale v plastových plotech vyznat? Abychom vám pomohli se v této otázce zorientovat, představme si jejich jednotlivé druhy.

Plastový plot není jenom jeden, ale liší se jak materiály, ze kterých jsou vyrobeny, tak samotnými vlastnostmi, jež jsou podstatným parametrem při výběru takového plotu.

Plastový plot z PVC
Jedná se o plot či plotovky, které jsou vyrobeny s vysoce kvalitního a stabilního materiálu – stejného, ze kterého jsou vyráběna odolná plastová okna.

Výhody: Jde o velmi kvalitní a pohledově přijatelný materiál, jenž je vysoce odolný jak vůči povětrnostním vlivům, tak je nepoškodí například ani posypová sůl. Dokonce je z něho možné poměrně snadno odstranit i následky nájezdů sprejerů apod. Obvykle jsou tyto plastové ploty dodávány v těchto barvách: bílá, borovice, třešeň, dub, ořech. I ostatní barvy je možné vyrobit, ovšem za příplatek.

Nevýhody: Tento plastový plot – stejně jako další produkty ze stejného materiálu – jsou odolné vůči počasí: neerodují, ale na povrch výrobků se postupně dostává křída, jež je jedna z mnoha výchozích surovin. Není to však závada materiálu, je to dáno technologickým postupem zpracování plastu. Tohoto efektu se zbavíte, pokud občas takový plot přetřete leštěnkou, a bude opět jako nový.

Plastový plot z PVC se zvýšenou stabilizací vůči UV záření
Tento plot má shodné vlastnosti s výše uvedeným s tím rozdílem, že zde odpadá zmíněný nechtěný efekt, kdy se na povrch plotovek dostává křída. Plot je tedy i barevně stabilnější.

Nevýhoda je o několik procent vyšší cena než u předchozího sortimentu.

Plastový plot potažený fólií imitující dřevo, kov apod.
Jedná se o plot vyrobený opět z kvalitního PVC – shodného s předchozími produkty. Liší se pouze povrchovou úpravou, která je ve finální fázi výroby doplněna fólií, již si zákazník vybere. Můžete tak docílit velmi věrné podoby dřeva, hliníku a dalších atraktivních materiálů. Vzhled takového plotu je velmi luxusní a zůstává takový i po celou dobu jeho životnosti.
Nevýhody: Mezi nevýhody lze zařadit pouze fakt, že se jedná o poměrně finančně nákladný materiál, jehož cena je běžně o sto procent vyšší než u běžného plastového plotu z PVC.

Plastový plot z recyklátu PVC – okenního regranulátu
Jedná se o plastový plot, jenž je v České republice nejpoptávanější. Na rozdíl od předchozích plastových plotů je tento druh omezen z hlediska možnosti výběru barvy. Vyrábí se v odstínech RAL šedá 7035, béžová 1001, okrová 8001 a šedohnědá 8019. Materiál vzniká recyklací okenního regranulátu.
Výhody: K výhodám tohoto materiálu určitě patří cena. Oproti dřevu vyniká dlouhou životností a poměrně dobrou odolností vůči povětrnostním vlivům, i když nedosahuje takové úrovně jako plastové ploty vyrobené z kvalitního PVC.
Nevýhody: Mezi nevýhody takových plotů patří jak omezená barevná škála, tak hmotnost jednotlivých plotových polí, která jsou podstatně těžší než výše popsané druhy plotů a plotovek.

Všechny tyto ploty vyrábí a přímo prodává tuzemský výrobce – firma KM Plast, jež dodává plastové ploty jak na klíč, tak i jako stavebnice, které si poměrně snadno sestavíte sami.

Konkrétně KM Plast nabízí profily o rozměrech: plotovky: 80 × 25 mm a 40 × 20 mm, nosné profily: 67 × 47 mm a 40 × 20 mm.

Pro zakončení samostatných plotovek se používají obloukové nebo ploché koncovky, které se do profilu lepí speciálním lepidlem. Nosný profil je vyztužen pozinkovaným nebo hliníkovým profilem a zakončen stejně jako plotovky plastovou záslepkou.

Firma KM Plast vyrábí plotový systém vhodný ke zhotovení celých plotových polí mezi betonové, kovové, kamenné nebo i samostatné sloupky. Materiál použitý na oplocení může ladit i s ostatními prvky domu, kde je běžně používáno dřevo. Stejný materiál je vhodný na balkony, terasy, na vstupní vrata, branky, neprůhledné zástěny, oddělení předzahrádky atd. Dále je možné tyto plastové výrobky firmy KM Plast použít jako obklad namísto dřevěných desek, obvykle silně exponovaných vodou (například obložení domu tam, kde je fasáda namáhána okolním silničním provozem).

Nemusíte se obávat, že by tento materiál zničila například posypová sůl používaná v zimních měsících. Výrobek totiž odolává roztokům solí, louhů a kyselin podle ČSN EN ISO 10545-13.

Použití těchto plastových profilů nebo samostatných prvků je aplikovatelné i na jiné nosné konstrukce – z oceli, dřeva, zdiva a podobně. Pokud není použita dostatečná ocelová výztuha, nedoporučujeme používat profily ve stavbách jako nosné, jinak není jejich využití nijak limitováno.

Díky vysoké kvalitě a odolnosti výrobků firma KM Plast garantuje až pětiletou záruku na mechanické vlastnosti výrobku!

Co lze objednat:

-         profily plotovky a nosného profilu je možné dodat v bm do délky šest metrů,

-         dodání profilů nařezaných na požadované míry a samostatně krytky,

-         dodání kompletních smontovaných plotovek a nosných profilů jako stavebnici,

-         dodání celého smontovaného plotového pole podle přání zákazníka.

Výrobky jsou garantovány certifikáty, které vydal TZÚS Praha, státem autorizovaná zkušebna č. 204. Všechny komponenty tohoto systému odpovídají platným normám.

Kalkulačka plotů
Ke zjištění konkrétní ceny požadovaného plotu je možné využít on-line kalkulačku a k objednání e-shop plastových plotů. Po zadání příslušných parametrů zjistíte výslednou cenu klasického plastového plotu v provedení standard.

Více na:  www.kmplast.cz