Dvě odlišné stavby mají i něco společného

23.02.2016 11:37

Oftalmologické centrum na Vinohradech a bytové do- my v Suchdole – dvě různé zakázky, jejichž výstavba a rekonstrukce začaly ve stejnou dobu. Obě budou mít odlišné využití a každou naleznete v úplně jiné části Prahy. Přesto spolu mají společného víc než jen termín zahájení prací... 

První stavbou je Oftalmologická klinika a oční banka v Praze na Vinohradech, pro které tým divize 3 vedený Ing. Milanem Kolajou provádí rekonstrukci a dostavbu koncového řadového domu. 

Cílem projektu je elegantní propojení staré části objektu s novostavbou, která bude vysunuta směrem ke Šrobárově ulici. Je navržena tak, aby respektovala hřeben a římsové hrany současné stavby. Architektonické řešení fasád se inspiruje stylem lokality a rozvíjí ho tak, aby byl zároveň zřetelný jejich soudobý výraz. K tomuto záměru přispívá i výběr materiálů pro obvodový plášť – kombinace omítky laděné do tmavších okrových odstínů a režného zdiva v podobě bílých cihel či keramická střešní krytina. 

V současné době se v původním objektu na Vinohradech provádějí bourací práce. Co se týče přístavby, je hotová její stavební jáma, kterou zajistili pracovníci firmy Pragis, a začaly v ní práce na podchytávkách okolního zdiva a výstavba železobetonových konstrukcí. V nově vzniklém oftalmologickém centru, které bude mít jedno podzemní a tři nadzemní podlaží, budou umístěna pracoviště očních lékařů a oční tkáňová banka.

Autor: Jarmila Šnoblová

Pokračování na: www.metrostav.cz