Dotace chovatele nespasí, pomoci můžete i vy...

15.03.2017 10:04

Byť je produkce vepřového masa dotována, přesto tuzemských chovů neustále ubývá. České zemědělce atakují dovozy ze zahraničí, jejichž podíl neustále roste. Pomoci zvrátit situaci mohou samotní spotřebitelé…

Byť je vepřové maso v Česku jedno z nejoblíbenějších, nejsme v jeho produkci soběstační ani z padesáti procent. Podle posledního šetření ČSÚ bylo na konci roku 2016 chováno 1,48 milionu kusů prasat. Ve srovnání s rokem 2015 to představuje snížení o pět procent. Největší pokles byl zaznamenán u zvířat ve výkrmu (-8 %), ale i v ostatních kategoriích se počty zvířat snižovaly. Prasnic bylo evidováno pouhých 91 tisíc (-5 %). Hovoříme o číslech, která jsou nejhorší od druhé světové války!

Ačkoli se v médiích objevily informace o rychlém zvyšování ceny jatečných prasat, současná cena, pohybující se kolem 40 korun za kilogram pro prvovýrobce, rozhodně nevybočuje z pětiletého průměru. Na zvyšující se ceně vepřového skutečně neprofitují chovatelé!

Přestože bylo podniknuta celá řada kroků k podpoře tuzemských chovatelů, jako jsou dotace nebo povinné označování masa zemí původu, stav se stále nelepší. Situace může být skutečně dramatická a zasáhne pak každého z nás – ale až ve chvíli, kdy bude bohužel pozdě na rychlou nápravu.

Soběstačnost je klíčová
Nemluvíme o sci-fi, ale reálné situaci, kdy může mezi zvířaty v rámci Evropy vypuknout nějaká epidemie (viz ptačí chřipka u slepic, slintavka či kulhavka u skotu atd.). U prasat je nyní reálnou hrozbou mor, který může zapříčinit zákaz dovozu vepřového přes naše hranice. Velmi rychle bychom zjistili, jak je soběstačnost ve výrobě vepřového masa důležitá. Poptávka po vepřovém by mohla zůstat stejná, ale nebylo by možné ji pokrýt z vlastní produkce. Ceny by tak raketově vzrostly. Vzhledem k tomu, že tvoří vepřové maso až 50 % celkové spotřeby všech mas, která jsou na trhu, zvýšila by se poptávka po ostatních druzích masa a situace by byla obdobná – cena by byla rapidně zvýšena. Maso se tak může stát pro celou řadu z nás nedostupnou potravinou.

Kupujme české maso
Politici si jsou této skutečnosti vědomi, a proto jsou podporovány všechny tuzemské zemědělské komodity, které by mohly být ohroženy stejně. Dotace však problém nevyřeší. Finančně jsou podporováni i zemědělci v zahraničí, od nichž je do ČR maso dováženo. Neopomenutelný je i fakt, na který upozorňuje také ministr zemědělství Marián Jurečka – že jsou na tuzemské výrobky nasazovány vyšší marže, než je tomu u zboží z dovozu. Zvrátit situaci by mohli samotní spotřebitelé již v obchodech, kde maso kupují. Nyní stačí pouze číst důkladně etikety, z nichž se dozví, kde se zvíře narodilo, kde bylo následně vykrmeno a poraženo. Bude-li dostatečná poptávka po tuzemském mase, byť za mírně vyšší cenu, budou maloobchody motivovány ve zvýšeném množství odebírat maso právě od domácích chovatelů.

Proč kupovat české vepřové
Argumenty proč vybírat právě české vepřové maso, které je někdy dražší než to z dovozu, jsou přesvědčivé: české chovy jsou skutečně velmi důsledně kontrolovány, což ale nese své „ovoce“. Masu pocházejícímu z Česka se doposud vyhnuly aféry, kdy se prokázalo, že se v mase vyskytují obsahy hormonů, antibiotik, dioxinů apod. A přesně tyto nežádoucí látky obsahovala celá řada dodávek masa ze zahraničí. České vepřové je opravdu bezpečná potravina. Další zajímavý argument je doba, kterou stráví zvířata transportem na jatka. V neposlední řadě je dobrý důvod, proč preferovat české vepřové, i ten fakt, že koupí vepřového masa z České republiky podpoříte české chovatele, zpracovatele masných výrobků. Posílíte tuzemské hospodářství, zaměstnanost a odvod daní v ČR. Možná je na čase se rovněž zamyslet, kdo je díky akcím z letáků šizen? Pokud se zvedají ceny potravin, zdaleka není pravda, že by zvyšovali cenu prvovýrobci – spíše naopak!

Nenechme české zemědělce padnout na kolena. Pomoci může každý z nás, když bude nakupovat české potraviny a další tuzemské produkty, v jejichž produkci máme tradici, na kterou můžeme být pyšní.

- japa-